Máš pocit, že se nerozhoduješ sama za sebe? Aneb kdo jsou hlasy v tvé hlavě?

 Jsem terapeutkou už hafo let. Až před nedávnem mi natvrdo došla jedna skutečnost.  Jak moc mě osobně ovlivnilo to, co mi říkala moje mamka, když jsem byla malá.
 Celý život jsem se trápila pocitem, že jsem na nic. Časem se to tak zhoršovalo, že jsem měla pocit, že se zblázním. Měla jsem hlasy v hlavě.    
 Kdykoli jsem se pro něco nadchla (a to já se nadchíňám ráda), v hlavě se mi rozjela diskuze: ,,co si to zase vymejšlíš? ,,stejnak u toho nevydržíš.‘‘ ,,a není to zbytečný?‘‘. Nechápala jsem, kde se ti hlasy berou a proč jsou tak kritický a shazujou mě. Kdysi jsem měla telefon Nokii – používala jsem ho jen na smsky a volání. Jednoho dne jsem se prohrabávala jeho funkcemi a ukázal se mi záznamník a na něm jedna nahraná zpráva. Se zvědavostí jsem ho pustila a do ticha se ozval hlas mojí mámy : ,,A NEZBLÁZNILA SES PETRO?‘‘ Ztuhla mi krev v žilách. Byl to přesně ten hlas z mojí hlavy. A v tu chvíli mi došlo v plný parádě odkud pochází.Nejspíš jsem na chvilku zmáčkla při nějakém našem rozhovoru tlačítko na hraně telefonu a tak se mi její výrok uložil někam do paměti telefonu. A pak si na mě takhle znenadání vyskočí, prevít.

A o tom je vlastně celý náš život.

 Narodíme se jako čisté dušičky. Rodiče jsou na různých stupních vědomí a podle toho s námi zacházejí. Říkají nám svoje názory na nás, jací jsme, co nám chybí k dokonalosti. Malá citlivá dušička si tyto názory nahraje na svůj vnitřní záznamník. A pak pokaždé se ocitne v situaci, kdy si neví rady, pustí si ze záznamu rady dospělých. Pokud má nahráno ,,jsi šikulka, to zvládneš’‘ – bude se tím řídit a opravdu to zvládne. Pokud jeho záznamník spustí ,,všechno rozbiješ, stojíš za nic’‘ apod. hádej, jak se jí žije? Co máš na svém záznamníku ty?  

Svěř se Profesionální Vrbě

Sdílejte tenhle článek někomu komu pomůže

Facebook
E-mail
Tisk